piątek, 17 lutego 2017

Podkarpacki Beskid Niski

Radoszyce
To już tradycja - zimą udajemy się ze Sławkiem Rogowskim udajemy się na obrzeża skądinąd nudno jednolitej kulturowo Polski i staramy się uchwycić w obiektywie drewnianą architekturę cerkiewną. W zeszłym roku odwiedziliśmy małopolską część Beskidu Niskiego, a we wcześniejszych latach Bieszczady i Pogórze Przemyskie oraz Roztocze Południowe.

W tym roku padło na część Beskidu Niskiego położoną na terenie województwa podkarpackiego, choć zahaczyliśmy też o Pogórze Dynowskie i - formalnie rzecz biorąc - o Bieszczady. Nowością było też przekroczenie granicy - udaliśmy się na jeden dzień na słowacką stronę gór.

Rozczarowaniem był brak możliwości zwiedzania i fotografowania wnętrz. W małopolskiej części Beskidu Niskiego funkcjonuje program unijny, dzięki któremu lokalni mieszkańcy trudnią się przewodnictwem i otwierają cerkiew na życzenie. W części podkarpackiej tylko w Radoszycach znaleźliśmy telefon do przewodniczki, która jednak odpowiedziała, że ,,dzisiaj nie ma takiej możliwości''. Na Słowacji można też było dzwonić, co z tego, skoro we wszystkich cerkwiach był wyraźny zakaz fotografowania. Szkoda, bo na pewno fotografie wnętrz urozmaiciłyby ten zestaw.

Komańcza

Daliowa


Kotań

Kotań

Wisłok Wielki

Turzańsk

Turzańsk

Rzepedź

Rzepedź

Olchowiec

Szczawne

Szczawne

Vyšný Komárnik

Nižný Komárnik

Nižný Komárnik

Príkra

Miroľa

Hunkovce

Hunkovce

Krajné Čierno

Krajné Čierno

Królik Wołoski

Bałucianka

Bałucianka

Blizianka

Krempna

Krempna

Świątkowa Mała